Dimension of Anime Inspiration
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Dimension of Anime Inspiration este un forum dedicat tuturor fanilor anime care doresc sa-si petreaca timpul impreuna cu alte persoane cu aceeasi ocupatie, aici va puteti arata talentul de scriitor si desenator.Te asteptam si pe tine sa te inscrii !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 About books (in general)

In jos 
AutorMesaj
Reira

Reira


Mesaje : 277
Data de înscriere : 30/12/2009
Varsta : 31
Localizare : Where is music ^_^

About books (in general) Empty
MesajSubiect: About books (in general)   About books (in general) EmptyMier Dec 30, 2009 6:26 pm

Oke , de vreme ce in ultima vreme am citit o groaza de carti bune , ma gandeam ca poate ar fi interesant sa ne spunem parerile aici despre ceea ce am citit ultima data .
As incepe in primul rand cu seria de volume ,,Tara Duncan '' . Nu este chiar printre ultimele carti citite de mine , dar cu siguranta este fantastica si merita amintita in topul meu . Ce pot spune despre ea ? Inca de la inceput m-a cucerit exprimarea simpla si descrierea realista . Chiar daca este o carte de aventuri (eu le prefer pe cele romantice) in primul rand , actiunea se amesteca foarte frumos cu romantismul care exista si el in cantitati mai mici dar exista . Ceea ce m-a impresionat in primul rand a fost legatura puternica de prietenie dintre Tara si Moianu , Cal , Fabrice , Fafnir , Robin care sfarseste prin a se indragosti de ea . Mi-a placut la nebunie acest roman si chiar daca nu e inca terminat , ii pot da usor nota 10 .

As continua acum cu o serie de carti scrise de japonezi si aici as aminti : ,, In cautarea unei voci din departare '' scrisa de Taichi Yamada , ,,Legenda celor 47 de ronini'' scrisa de Allyn John , ,,Dansatoarea de Kabuki '' scrisa de Sawako Ariyoshi . Intr-adevar , japonezi par a se baza mai mult pe istoria lor decat pe actualitate , dar stilul lor de a scrie este intr-adevar uimitor . Descrierea este atat de reala incat aproape ca poti simti ce este in sufletul personajului principal , poti trai alaturi de el acele timpuri . Intotdeauna sensibili la frumos , japonezii descriu asta cu exactitate incat as putea afirma oricand si oriunde ca sunt cei mai buni pana si la scris . Am fost fermecata inca de la inceput (pentru ca nu studiez de mult literatura lor) de punerea accentului nu pe romantism in general (care in literatura universala pare a duce inevitabil spre sex) , ci in primul rand pe atributii precum loialitatea , prietenia , datoria fata de stapan si de tara (acesta ar fi cazul samurailor) . Intr-adevar sunt excelenti la asta .

Oke , sper ca nu v-am plictisit prea mult si imi doresc sa aud si parerile voastre .
Sus In jos
http://www.magicnight.dmon.com
 
About books (in general)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Help... books

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dimension of Anime Inspiration :: Discutii pentru toti :: Carti-
Mergi direct la: